Nezabúdajte vetrať hlavne v novostavbách. Odmenou vám bude zdravé mikroklíma
Rozbúši sa vám srdce zakaždým, keď otvárate účet za plyn alebo elektrinu? Najväčšie výdavky za prevádzku domácnosti máme samozrejme vo vykurovacej sezóne. Snažíme sa šetriť vo všetkých smeroch, počnúc nižšou teplotou v byte až po minimálnu vetranie. Namiesto toho, aby sme sa v byte cítili pohodlne, nevedomky si svoj komfort bývania zhoršujeme. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu je totiž rajom pre baktérie, roztoče a plesne. Tiež nás z nej často bolí hlava a cítime sa unavenejší. Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 55-65 %.
Ako vetrať v novostavbe či zrekonštruovanom dome
V súčasnosti požadujeme od domov a bytov čo najlepšie izolácie\, a to pri stenách, okien aj strechy. V starších domoch i novostavbách sa tak tvorí väčšie množstvo vlhkosti, ktorá zrazu nemá kam unikať. Skôr výmenu vzduchu zaisťovala stará prefukujúci okná a nezateplenej steny. V modernej stavbe už toto nie je možné.
Je nutné vetrať inak. Začnite napríklad tým, že budete vetrať pravidelne, predovšetkým ráno, kedy je vlhkosť v miestnosti najvyššia. V zime vetrajte asi po 3-4 hodinách, s oknami dokorán po dobu 3 minút. Najlepšie je vetranie prievanom. Únik tepla síce zaznamenáte, ale nie je nijako vysoký. Steny ani nábytok sa nestihnú za tak krátku dobu ochladiť.
Rekuperácia - moderný pomocník do nízkoenergetických domov
Ak zabúdate vetrať alebo je vám nepríjemné vetrať oknami, je pre vás vhodným riešením rekuperačná jednotka. Pracuje 24 hodín denne a ďaleko účinnejšie ako vetranie oknami. Odporúčame vám napríklad rekuperácia Venus Ready 150 a Venus Comfort 150. Fungujú tak, že si jednotka berie čistý vzduch zvonku, ktorý ohrieva a následne odovzdáva do miestnosti. Špinavý vzduch z miestnosti naopak odvádza von. Účinnosť týchto jednotiek je až 93%. Vzduch je zároveň zbavený prachu, peľov, baktérií a ďalších nečistôt.