Ekologické trendy bývania
Ekológia ide dnes ruka v ruke s inteligentnými technológiami. Vďaka nim môžeme regulovať množstvo tepelných strát, zabezpečiť dom a ušetriť alebo ešte lepšie vyrobiť elektrickú energiu. O pasívnych domoch a inteligentných domoch sa hovorí už nejaký čas, ale až teraz tieto koncepty získavajú na význame. Čo máme na mysli pod pojmom inteligentná domácnosť, je vysvetlené nižšie.
Čo je práve teraz horúce, čo je zelené
Trendy v modernom bývaní sa rýchlo vyvíjajú a menia. Predstavíme tie, ktoré už boli overené mnohými používateľmi a prinášajú merateľné výsledky:
1. Rekuperácia
Rekuperácia je v udržateľnej výstavbe už dlho známym pojmom. Ide o vetrací systém, ktorý zabezpečuje stály prívod čerstvého vzduchu do domácnosti. Skrátka, doma budete mať vždy čerstvý a čistý vzduch bez tepelných strát.
Rekuperačná jednotka Venus AirGenio 150 je vetracia jednotka s rekuperačnou jednotkou, zariadenie, v ktorom je bezkontaktný prenos tepla, ventilátory, ohrievač a filtre. Zabezpečuje, aby sa použitý vzduch (vydýchaný vzduch, ktorý obsahuje pachy z kuchyne, toalety, pachy, dym, vlhkosť...) odstránil z vášho domu a nahradil sa čerstvým, ohriatym vzduchom.Riadené vetranie s rekuperáciou tepla zabezpečuje optimálne využitie vyrobeného (a už zaplateného) tepla počas chladných mesiacov. Na druhej strane, v lete možno toto vetranie využiť na ochladzovanie vnútorného obytného priestoru počas nočných hodín.
2. Zelené strechy
Vďaka teplotným výkyvom sa zelené strechy začínajú objavovať ako huby po daždi. Práve s klimatickými výkyvmi, ktoré zažívame v posledných rokoch, sa zelené strechy dokážu celkom dobre vyrovnať. Zelené strechy zabraňujú prehrievaniu domu, absorbujú zvuky z okolia, produkujú viac kyslíka, hospodária s vodou a predlžujú životnosť strechy. V projekte však musíte počítať so zelenými strechami, ktoré sú predsa len oveľa ťažšie ako tradičné strechy, na ktoré sme zvyknutí.
3. Ekologické zdroje elektrickej energie
Zelené zdroje sú nielen ekologické, ale vďaka atraktívnej finančnej návratnosti vám môžu ušetriť aj veľa peňazí. Nemusíte z nich čerpať všetku energiu potrebnú na prevádzku domu, ale môžete napríklad využívať solárne panely na streche na ohrev vody. Ďalšou alternatívou sú tepelné čerpadlá, ktoré majú dlhšiu dobu návratnosti, ale môžu vám zabezpečiť energetickú sebestačnosť.
4. Používajte dažďovú vodu
Pitná voda je drahá a je jej čoraz menej. Preto sa viac využíva dažďová voda, ktorá koniec koncov padá z neba zadarmo. Zachytávajte dažďovú vodu a vďaka systémom zberu dažďovej vody ju ďalej využívajte, napríklad na polievanie záhrady, splachovanie toaliet alebo pranie oblečenia.
5. Inteligentní ľudia stavajú inteligentné domy
Najnovšie trendy ekologického bývania spájajú udržateľné materiály, energetickú sebestačnosť a najnovšie IT technológie. Pretože akékoľvek zmeny, dokonca aj tým správnym ekologickejším smerom, by boli zbytočné, keby sme na ne ako majitelia domov museli myslieť a ručne ich prepínať. Kľúčom k úspechu je automatizácia a ovládanie domácnosti na diaľku prostredníctvom aplikácií.
Čo dnes dokáže dom urobiť sám bez vašej pomoci?
- automatická regulácia vykurovania a klimatizácie pre maximálny komfort a úsporu energie
- ovládanie osvetlenia podľa situácie (už nemusíte pamätať na vypnutie svetla)
- optimálne vetranie pre zdravú výmenu vzduchu a úsporu energie
- automatické zavlažovanie záhrady z nádrže na dažďovú vodu
- vyťahovanie a sťahovanie vonkajších žalúzií podľa intenzity slnka a ročného obdobia